HISTORIE KOPANÉ ŽEN V OLOMOUCI           

           Fotbalové družstvo žen TJ Lokomotiva Olomouc bylo založeno v lednu 1968 a po půlroční přípravě bylo zařazeno do Moravské ligy, kde hrálo až do roku 1975, kdy pro úbytek družstev na Moravě došlo ke sloučení české a moravské skupiny a byla vytvořena národní liga ČSR. První mistrovský zápas sehrály ženy TJ Lokomotiva Olomouc 31.3.1968. Od počátku až do roku 1998, tedy celých třicet let, působil u družstva v různých funkcích, ať už jako trenér nebo vedoucí, Pavel Černý.
          Od podzimu 1976 po reorganizaci soutěží, ženy Lokomotivy hrály opět Moravskou ligu. V roce 1978 jako vítěz postoupily do l. Národní ligy ČSR, kde startovaly se střídavými úspěchy nepřetržitě. Nejlepší umístění v tomto období je 3.místo za Spartou Praha a Slávií Praha v sezóně 1983-1984.
            Od podzimu 1984 byla opět 1. Národní liga ČSR rozdělena, tentokrát z ekonomických důvodů na Oblastní přebory v Čechách a na Moravě s tím, že se vítězové obou skupin utkají o přeborníka ČSR a vítěz tohoto finále s vítězem Slovenské ligy o přeborníka ČSSR. Lokomotiva se jako vítěz Oblastního přeboru na Moravě až do roku 1989 vždy probojovala do finále, ale ani v jednom případě nezískala titul přeborníka ČSR, což bylo dáno vyšší úrovní české skupiny, která se hrála čtyřkolově a na Moravě pouze dvoukolově, kdy v té době při současném obsazení Oblastního přeboru 6 družstvy znamenalo sehrát pouze 10 mistrovských utkání ročně. Ve finále v roce 1985 skončila Lokomotiva Olomouc jako druhá za Spartou Praha, což byl největší úspěch klubu.
            Od roku 1990 hrály ženy Lokomotivy nejvyšší soutěž - 1. ligu. K 30. červnu 1994 byla ukončena činnost Lokomotivy Olomouc, z důvodu navrácení majetku organizaci Sokol a byl problém co dál. Celý oddíl kopané Lokomotivy Olomouc, včetně žen, přešel do oddílu FK Holice 1932, kde našel dobré podmínky pro další rozvoj sportovní činnosti. Zde dosáhly v 1. lize nejlepšího umístění na 4. místě v sezóně 97/98.
              Družstvo žen mělo dlouholeté družební styky s družstvy kopané žen z Polska, několikrát zvítězilo na mezinárodních turnajích v Polsku, a to ve Varšavě, Starachovicích, Katovicích a Wroclavi. V roce 1987 se poprvé podívaly i na druhou stranu hranic, kdy byly pozvány do Lugana ve Švýcarsku na veliký mezinárodní turnaj, kde v konkurenci 24 družstev z 10 zemí Evropy zvítězily. Jako obhájci byly pozvány následující rok, kdy skončily na 4. místě, a to hlavně pro odchod pěti klíčových hráček, které si plnily mateřské povinnosti. V roce 1989 turnaj v Itálii, v Miláně, opět 4. místo. V roce 1990 hrály na písčité pláži u Atlantiku ve Francii turnaj, kde mezi 10 družstvy skončily třetí.
               
 
 
V této době se družstvo dostávalo do finančních problémů a další působení ženského družstva se již neobešlo bez získávání sponzorů. Dvě sezóny finančně zajistil pan František Zvědělík ze zemědělské farmy Horní Loděnice, další sezóna byla zajištěna soukromými penězi a další firmou Raven a Pinelli Čáslav v čele s panem ing. Radkem Řehákem.
             Od sezóny 1999/2000 působí ženy Olomouce v oddíle FK Nové Sady, ale již ve 2. lize. V této soutěži skončily vždy na předních místech tabulky (sezona 99/2000 II. místo, 2000/2001 II. místo, 2001/2002 III. místo). Největší úspěch pak přišel v sezóně 2006/2007 a v 2007/2008 kdy oba soutěžní ročníky skončily ženy FK Nové Sady na prvním místě. Postup do první ligy ale nebyl uskutečněn, finanční náročnost nejvyšší soutěže převyšovala možnosti klubu FK Nové Sady.
Po sezóně 2007/2008 odešla většina hráček do nově vzniklého klubu v Olomouci za vidinou lepších podmínek, které jim byly přislíbeny. Na Nových Sadech zůstalo družstvo malých žaček, které ještě nemohly nastupovat v ženských soutěžích, proto byly přihlášeny do okresních soutěží mladších a poté starších žáků. V SR 2011/2012 byla obnovena soutěž žen na Nových Sadech, kdy tyto mladé hráčky byly doplněny hráčkami, které se navrátily z družstva Olomouce a odehrály tak společně první rok v Moravskoslezské divizi žen - skupina A - a hned slavily první místo v této soutěži s úctyhodným skórem 158:23. Další ročník 2012/2013 hrálo družstvo žen a dívek FK Nové Sady MSDŽ - tentokrát skupinu B, kde skončily na druhém místě.
V ročníku 2013/2014 se opět toto družstvo vrátilo do skupiny A. Současný kádr je tvořen převážně mladými odchovankyněmi, které po boku starších hráček získávají cenné zkušenosti a postupně se zapracovávají do základní sestavy. Práce s mládeží přinesla své ovoce a i nadále družstvo FK Nové Sady pořádá nábory malých zájemkyň.
Hlavní cíle družstva žen FK Nové Sady je hlavně finanční zabezpečení ke kterému by pomohl stabilní sponzor. A neméně důležité je zajistit rozšíření a stabilizování hráčského kádru, především výchovou mladých hráček, zakotvit na předních místech tabulky a znovu tak dostat olomoucký ženský fotbal na výsluní.
 Trenéři od roku 1968: Černý Pavel, Malínek Oldřich, Markvart Jiří, Procházka Jan, Halíř Pavel, Kalvach Jiří, Kryl Dalibor, Konupčík Zdeněk, současná trenérka Míšelnická Marcela.